WOMM nedir?

Ağızdan Ağıza Pazarlama nedir?

Ağızdan Ağıza Pazarlama, insanların gündelik hayatlarında çevrelerindeki kişilerle yüzyüze veya internet yoluyla, üzerlerinde etki bırakmış ürün ve hizmetler hakkında konuşma, tartışma ve bilgi alışverişinde bulunmalarıdır.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın en önemli özellikleri; dürüst, şeffaf ve karşılıklı iletişime dayanıyor olmasıdır.

Ağızdan Ağıza Pazarlama neden önemlidir?

Ağızdan Ağıza Pazarlama, son yıllarda kitlesel mecraların kan kaybetmesi sonucu hayat bulan, en etkili pazarlama stratejisidir.

Artık çoğumuz, günlük yaşamımızda, sıksık karşımıza çıkan TV reklamı, ilan, billboard, broşür gibi mecra ve materyallere fazla dikkat etmiyoruz. Ancak hiçbirimiz, arkadaşlarımızın tavsiyelerine kulaklarımızı tıkamıyoruz.Ve bazı ürün kategorilerinde “tavsiye”nin satın alma kararımızı etkileyen başlıca faktör olduğunu artık hepimiz kabul ediyoruz .

Tüketiciye ulaşmaya çabalayan şirketler için Ağızdan Ağıza Pazarlama işte bu yüzden çok önemlidir.

Ağızdan Ağıza Pazarlama ne değildir?

Ağızdan Ağıza Pazarlama “Bir dakikanızı alabilir miyim” diyerek, işlek caddelerde ellerindeki anket, broşür veya bildiriler ile insanların önüne çıkan pazarlama ya da araştırma görevlilerin yaptığı çalışma değildir.
Ağızdan Ağıza Pazarlama “Gizli Pazarlama” da değildir.

Bazı şirketler, çeşitli oyuncular tutarak önceden yazılmış bir senaryoyu, bu durumdan habersiz tüketicilerle paylaşmak isteyebilir. (bu aynı zamanda Shill veya Stealth Marketing olarak da bilinir).

Bu oyuncular, niyetlerini belirtmeden ürünleri tüketiciye tanıtmaya çalışırlar.

Ağızdan Ağıza Pazarlama’nın böyle bir yöntemle alakası yoktur, hatta bunlara tamamen karşı çıkar.
Son olarak, Ağızdan Ağıza Pazarlama, spam ya da sahte online pazarlama aktivitesi değildir. İnsanları, istenmeyen e-posta bombardımanına tutmaz; eleştiri ve yorumların yazıldığı forum ve arkadaşlık sitelerine girip dürüst olmayan görüş bildirme aktivitelerine asla prim vermez.

Bu arada MMI Türkiye’nin WOMM ile ilgili eğitimi 10 Mayıs’ta…

İlgilenenlere duyurulur. 🙂

Reklamlar

About this entry